Własnoręczne dekoracje do pokoju gościnnego i stołowego

Pokój gościnny oraz jadalnię możemy nazwać pomieszczeniami reprezentacyjnymi. Mają bowiem do nich dostęp wszyscy odwiedzający nasz dom. Dlatego warto postawić na ich nietuzinkowy wystrój. Możliwości jest kilka. Jedna z nich to papierowe dekoracje. Właśnie je proponujemy do salonu. Dokładnie mówiąc przedstawiamy rozetki z papieru krok po kroku. Do ich stworzenia potrzebować będziesz biały papier, kostkę introligatorską, dwustronną taśmę klejącą, dziurkacz oraz wstążeczkę. Wielkość kartek będzie zależeć od tego jak duże chcesz wykonać ozdoby. Zawsze jednak powinny być kwadratowe. Do zrobienia jednej rozetki potrzebujesz trzech kwadratów. Każdą kartkę złóż w harmonijkę. Taśmą klejącą sklej końce każdej z nich. Trzy powstałe w ten sposób harmonijki sklej ze sobą, tak aby utworzyły rozetkę. Na koniec zrób dziurkę i przewiń wstążeczkę.

W pokoju gościnnym nie może oczywiście zabraknąć stolika. Nie musi on być zwyczajnym meblem. Postępuj według naszej instrukcji a wyczarujesz na nim piękny kwiatowy motyw. Przygotuj wybrany wydrukowany motyw, wełnę stalową, taśmę malarską, lateksową farbę do wykończenia, pędzel, utwardzacz do farb.
Przy pomocy wełny oczyść dokładnie stolik z wszelkiego brudu i zanieczyszczeń. Proch zetrzyj wilgotną ściereczkę, a potem wytrzyj do sucha. W miejscu gdzie ma być motyw naklej taśmę malarską. Wycięty motyw przyłóż do stolika i na taśmie obrysuj jego kontury. Weź nożyk i wytnij motyw. Zostaw go na stole, resztę odklej. Zaklej taśmą boki blatu stołu. Blat stołu pomaluj wybraną farbą lateksową. Poczekaj aż wyschnie, a następnie nałóż drugą warstwę. Powoli odklej motyw, uważając, żeby nie zniszczyć farby. Ostatnim krokiem jest pokrycie stołu lakierem lub utwardzaczem.

Propozycja dekoracji jadalni to nietuzinkowe lustro. Do jego stworzenia będziesz potrzebować sztućce, talerzyk, okrągłe lusterko mieszczące się na talerzyku, tekturę, ołówek, klej w pistolecie.
Wytnij z tektury koło o średnicy niewiele mniejszej niż średnica talerza. Odbij na nim obwód talerzyka i zaznacz go ołówkiem. Czas na najważniejszą czynność, czyli ułożenie sztućców w takim układzie jaki pozostanie. Najlepiej zacząć od noży. Ułóż je do wcześniej narysowanej linii. Jako drugie dołóż widelce, a na końcu łyżeczki. Gdy będziesz zadowolona z efektu zacznij przyklejać sztućce. Już ułożone elementy polej klejem, jakbyś chciała je zalać. Na wylany klej nałóż talerzyk i mocno go przyciśnij. Na tył lusterka nałóż klej i naklej na środek talerzyka. Lustro gotowe!

Ozdobą pokoju gościnnego lub jadalni może być także tablica stworzona z korków po winie. Oprócz nich przygotuj ramkę na zdjęcie, czarną farbę akrylową, pistolet na gorący klej. Czarną farbą pomaluj ramkę i odłóż do wyschnięcia. Następnie ułóż w niej korki i przyklej gorącym klejem. Tak mało pracy i gotowe!